Tekil Mesaj gösterimi
Alt 06 Ağustos 2018, 16:24   #2
suat
Aktif Üye
 
suat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2008
Mesajlar: 9,549
Teşekkürler: 1,288
2,524 Mesajına 3,518 Kere Teşekkür Edildi
Standart

küresel mülkiyetçi sınıflı hegemonya sistemi(kapitalizm) ortaya çıkışından bu yana siyasal olarak istediği aşamayı yakalayamadı.. bu sistemin kendi sürecinin diyalektik işleyişi dağanın diyalektik işleyişi karşısında üstün gibi görünse de sürecin akışına denk düşecek aşamayı yakalayamadı..
bu durum.; kendi iç çatışmalarından çok., direnen komünal uygarlığın yarattığı sonuçların eseridir.. doğaya(haliyle insanlığa) aykırı işleyen bu süreç.; özellikle doğanın yarattıkları ve insanlığın buna uygun yarattıkları üzerinden varlık sürdürebilir.. yani bir çeşit virüsdür.. bu anlamda kendisinin yarattığı bir şey yoktur.. yarattığı iddia edilen teknoloji ise sadece hız anlamında farklıdır ama bu hız aynı zamanda doğanın ve insanlığın zararınadır.. yarattığı iddia edilen uygarlık gelişmeleri de aynıdır.. doğanın diyalektiği içinde gelişen uygarlığı kendi yararına deforme ederken geçmişten gelen ve daha iyiye akacak olanı yıkar., yerine sahte uygarlığı koyar..

bu noktada özellikle 17. yy. ile başlayan atağında toplumsal yaşamı sanki daha iyiye doğru ilerletiyor-muş gibi yaparak toplumsal destek elde etti.. bu destekte en çok toplumun "aydın" denilen kesimleri yer aldı.. isteyen istediği kadar ilkel., feodal desin.. bu sürece itirazlar eksik olmadı.. köylü isyanları., doğayı insanlığı mahvedeceği çok sonraları fark edilen sanayileşme! ile başlayan emek isyanları ve en önemlisi devletin yetkinleşmesine direnen halklar egemenliğin sürecini sürekli örseledi.. elbette iç çatışmaları da etkili oldu..
-- tasfiye eden yeni "değerler"e sarılırken., tasfiye olanlar eski değerlere ya da tasfiyecinin bırakmak zorunda kaldığı değerlere sarılır.. ama bu iki kesim de sonuç olarak egemenlik/iktidar mücadelesi vermektedir.. örneğin toprak rantı üzerinden geçinen egemen/sermaye haliyle denetimi dışındaki ticaret-mali sermayeye direnecektir.. ticaret-mali sermaye de kendine iktidar yaratmak amaçlı toplumsal taban arayacaktır.. işte ilerici-gerici tespitleri bu garabet durum üzerinden yapıldı.. sonunda bir güç yeni iktidar temsilcisi olurken ilerici oldu eskisi gerici.. ---

özellikle 20.yy ile birlikte küresel kapitalizm içindeki mali oligarşi atak yaptı.. hanedan ile başlayan egemenlik aracından devlet yaratıldığında bu devleti hanedandan "kurtarıp"., direk sermayenin aracı biçimine evirmek için ulusal devletler ortaya atıldı.. bunlara modern devlet!! denildi.. ulusal devletler aslında bir ulusa/etnisiteye/halka dayalı olarak ortaya atıldı ama asıl olarak devlete göre bir ulus-ahlak-etnisite amaçlanıyordu..

devlet temelli ulus yaratmak zordu., devleti bir ulusa dayamak kolaydı.. devlet temelli ulus yaratma işinde avrupanın merkezi kapitalist ülkeleri(fransa-ingiltere) başarılı oldu.. ama bu başarı yayılamadı..
mali oligarşi ulus devletler süreci sayesinde artık toplumsal güçlerle değil direk devletle ilişkili olarak küresel iktidarını yaratacaktı ama olmadı.. ulus devletler süreci içinde halkların köle-serf(slave) konumundan çıkma mücadeleleri bu süreci örseledi.. ortaya ulusalcılık-milliyetçilik tanımlı ayrık otları çıktı.. bunu da vatan üzerinden devlete bağlamaya çalıştılar.. böylece başka vatan/devlet içinde kalan kardeşlerinden kopmaları kolaylaşacaktı.. ama olmadı..

son çare olarak., sosyal(etnik-inanç)-siyasal cemaatler yaratarak ve bunları devlet ile ilişkilendirerek süreci işletmeye çalıştılar.. böylece vatan-devlet tanımı netleşecek., etnik/inançsal-devlet tanım silikleşecekti.. bu noktada savaşlar üzerinden başarılı oldular ama bir sürü ayrık otu da ortaya çıktı.. gerçek toplumsal muhalefet yüzünden yer yer bu tasfiye etmeleri gereken güçleri kullanmak amaçlı var ettiler..
şimdi tasfiye ediyorlar.. yerine tamamen siyasi(etnik-sosyal-inançsal motif süsleri dahil) cemaatler yaratıyorlar..
--- etnik-inançsal-kültürel cemaatler de aslında birer siyasal cemaatlerdir ama işleyişde siyasal yandan çok diğer yanları ağır basmak zorundaydı..bu yüzden bazı siyasal cemaatler farklı cemaatlere insan yerleştirmiştir.. yani bir siyasal cemaat hem sağ hem sol hem din yapılarında yer alır.. birbirlerine karşıt görünürler ama süreç içinde ana konsepte uygun pozisyonda bunu yaparlar.. ---

konuya gelirsem.. ve son süreç olan akp sürecini üzerinden devam edersem..
17 aralık ile başlayan akp-gelen çatışması 15 temmuz ile "son buldu".. yani ayrışma yaşandı ve gülenciler tasfiye edildi..
ben bunu gülen tasfiyesi değil., gülenciler içindeki ayrık otları tasfiyesi olarak görüyorum..
gülenciler ve 15 temmuz "darbesi".; mali oligarşi ve abd işi ise buna karşı çıkan akp-saray ekibi anti abdci ve anti mali oligarşi ekibi.. elbette komik..

"darbe" sonrası ortada kalan iktidara ve ortaklığa bakıldığında işin çok farklı olduğu görülüyor.. ciddi ekonomik yapıları ve sosyal yapıları olan bir gücü mali operasyonlarla "hal" edemezsin.. bu yapıyı dağıtmak zorundasın.. aynı şey geçmişte i.t. için yaşatıldı.. maraba ama kozları yüksek bir maraba ağanın işine gelmez.. bu yüzden it. tasfiyesi aslında içindeki bir kesimin tasfiyesi idi.. enverciler-ve merkez sayılan talat-kara kemal-cavit- vs. gibi ekonomik-sosyal-siyasal güce sahip kesimler uzlaşmak istese de tasfiye edilmek zorundaydı.. edenler yine i.t. içinden gelenlerdi.. elbette bu dönem salt malioligarşi operasyonu değildi mali oligarşi muhalifleri ile ortak operasyondu.. bu yüzden mali oligarşi tasfiye edilenleri bir yerlerde konserve etti.. daha sonra kullanmaya başladı..
t.c. malioligarşi yaratımıdır ama aynı zamanda diğer kesimlerin de ortaklaştığı bir yaratımdır.. zamanla mali oligarşi denetimine geçiyor ve bu süreçler gayet sancılı-kanlı geçiyor.. ara sıra uzlaşmalar sağlanıyor ama geçici kalıyor..

izmir suikasti darbesi ortak operasyondur.. 1960 darbesi malioligarşinin ters kroşe operasyonudur.. 71 ve 80 darbesi ortak yanı olarak toplumsal muhalefete yönelik ama derinden mali oligarşi operasyonudur.. özal süreci mali oligarşi olarak başladı ama örselendi.. kürt halk direnişi yüzünden ortak operasyonla tasfiye edilip., yerine ergenekon getirildi.. başarılı olamadı ve ara susurluk ortak operasyonu yapıldı yada mali oligarşi fazlaca itiraz etmedi.. en son olarak ortak operasyonla akp süreci başlatıldı.. bu süreç uzun sürdü gibi görünüyor ama aslında süreç içinde birden fazla iktidar oldu..
önceleri ortak iktidar.. sonrasında mali oligarşi yanlıların ağırlığı(gülen-saray ekibi).. sonra ergenekon-saray ekibi.. işte bu anlamda şimdi yeni bir operasyon başladı ve yeni bir iktidar gelecek..
AMA NE? GELECEK..

bir teorime göre.: rahip brunson operasyonu ile ortaklardan ergenekon kanadı tasfiye edilecek.. ama b tasfiye gülencilerde olduğu gibi avrasyacı kesiminin tasfiyesi ve yanı sıra dinci cemaatler tasfiyesi şeklinde olabilir.. o zaman.. saray-ergekon iktidarı devam eder.. sonrası bölgede ve t.c. içinde şiddetli savaş ve faşist iktidar..
bu teorimde bazı sıkıntılar var.. bu tasfiye ve sonrası iktidarın savaş-şiddet iktidarı olacağı çok açık ama t.c. bu süreci kaldırabilir mi?.. mali oligarşi bunun hesabını yapmamış olamaz.. yapmış ise bu durum bölge içinde geçerli.. bu anlamda rusya tarafı bu noktada süreci görmüştür.. gereken pozisyonu almıştır..

rusyanın.; rahip sürecine karşı fazlaca bir şey söylememesi dikkat çekiyor.. demek ki izliyor.. ya da operasyonun hedefi işine gelmiyor.. bu durum teorimi destekliyor..

bu teorimin tersine göre.: bu operasyon saray-ergenekon ekibinin tasfiyesi ama akp dahil chp ve eklerle yeni bir iktidar olarak sonuçlanacak.. chp üzerinde başlayan kurultay olayına bu temelde bakıyorum.. sadece kurultay isteyenlerle istemeyenler aynı zeminde(mali oligarşi) ama tasfiye edilecek kesim olarak mı? farklı.. emin değilim.. çünkü kurultay isteyen ekip chp "sol" muhalefet tarafından çok açık ve net ve bütünlüklü desteklenmiyor.. cumhurbaşkanlığı seçimlerisürecinde ince nin tayyip ile görüşmeleri ilgimi çekmişti.. sanki ilerde ittifak yaparız havası ve hazırlığı vardı.. hoş kılıçtaroğlu bu noktada yeni kapı ruhundan beri hazır..

bu arada.. mhp varlığı var.. ben.. mhp konusunda farklı bakıyorum.. mhp genelde verilen görevi ifa eden bir parti.. ve destek sunduğunu yıkmak amaçlı destekleyen bir kontra tarzın elemanı.. bu tasfiyede mhp ne? olacak.. bunu anlamak için mhp den kopan iyi partiye bakmak gerekir.. hangisi mali oligarşinin asıl elemanı.. bence ikisi de.. çünkü seçimler operasyonunda iyi parti ve mhp aynı şekilde desteklendi yani oy ikram edildii!! demek ki duruma göre kullanılacak malseme olarak ikisi de aynı konsepte dahil.. kısaca bu iki parti., operasyon sırasında kullanılacak malzeme olarak hazırlanmış..
bu anlamda operasyonu çözersek., bu ikisi ne? olacak çözeriz..

toparlarsam..
rahip brunson olayı görülenden-gösterilenden çok farklı amaçlı bir süreç.. bu süreç sonunda iktidarda bir değişiklik olacak ama nasıl?.. iki olasılık sundum..üzerinde çalışıyorum.. ama net olan bazı şeyler var..

1- artık cemaatler üzerinden toplumsal yapı siyaseti kalkacak., yerine siyasi yapılar gelecek.. bu yüzden tayyip gibi kişi temelli., arınç gibi cemaat temelli ekipler olmayacak..
özellikle avrasyacı tipi sağ ve sol cemaatsel yapılar da olmayacak.. t.c. nezdinde bakarsak.; türk-islamcı ve islamcı türk gibi olsa dahiartık devlet merkezli bir ulusalcılık işletilecek..
2- t.c. sistemi içinde bir çok operasyon sonuca ulaşamadı.. ya rakip iç muhalafet tarafından örselendi ya toplumsal muhalefetin süreç içinde gelişmesi engellenemediği için sürekli değişiklerle örselendi..
3- kim ne derse desin.. özellikle bölgede ve t.c.içinde ciddi bir toplumsal muhalefet çizgisi ve örgütlenmesi var.. henüz kürt halkı ile sınırlı görülen bu muhalafet diğer halklara ve ezilen kesimlere yayılmaktadır.. bu gelişme küresel konseptler arası iktidar savaşını sık sık değişime uğratmaktadır.. bu anlamda sık sık ortak operasyonlar yapmak., süreci düzenlemek zorunluluğu nedenleri ile karşılıklı çatışmaları sonuç alma aşamasına eremiyor..

sanırım bu süreç bu anlamda bu aşamada bir resterasyona gidecek.. şimdilik bunları yazıyorum.. dikkat edilirse karmaşık ve olasılıklarla dolu ama gerek bilgi eksikliği gerek ise sürecin karmaşıklığı buna neden oluyor..
__________________
hoyratça kırdılar uzatılan zetin dalını
vurdular güvercinleri bir kuytuda..

Ey halkım..
Sen ki.., cehennem içinde yeşertin zeytin ağaçlarını şahin ile güvercini kader kardeşi yaptın..
bir tek..,
kızıl karanfiller anlamadı seni..,
çünkü çiçekçinin tezgahında duruyorlardı..
sende kızıl güllere yönel..
seni bekliyor pirler-hakiler-orhanlar-mazlumlar -mahsunlar
Karanlık Denizi'nin ortasında,
Güneş batmayan bir ada.
İstiyoruz…
suat isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla