Tekil Mesaj gösterimi
Alt 05 Mart 2018, 10:09   #12
suat
Aktif Üye
 
suat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2008
Mesajlar: 9,550
Teşekkürler: 1,288
2,524 Mesajına 3,518 Kere Teşekkür Edildi
Standart 2018 süreç olasılık analizleri

ne olabilir.?
bu sürecin bu aşaması net görülemeyen konumda ama olasılık anlamında net olan şeyler belli..
- bu operasyon olayı net ve tamamlanacak..
- devletçi sağ-sol yapılar artık sadece devletçi olarak belirtilen merkezlere bağlı olacak.. bu anlamda her kesim kendine göre yeni bir siyasi-sosyal tanım ve şekil alacak.. yani sosyal yanından çok siyasal yanı öne çıkacak ki., bu bence olumlu bir şey.. elbette ortada alternatif bir politik anlayış ve konsepti varsa.. yoksa toplumsal gerçek muhalefet derine gömülecek..ama bence var..

.................... .................... ...

10 nolu mesajda kabaoğlu ile ibrahim varlı aslında ayrı konsept yanlısı olmakla birlikte şimdilik!! birlikte yürümeliyiz diyen ulusalcı tavır içindeler..çünkü artık eski devşirme-dönme sistemi kalkıyor.. .. yakında netleşirler.. demiştim.. yine 11 nolu mesajda.; laçinerden alıntı yapmışım.. CEMAATLERİN KISIRLAŞTIRILMASI MI? yazının başlığı.. ilginç.. ve devamı..
Cemaatlerin etkisizleştirilmesin de meşrulaştırıcı kavram “hepsini parti çatısı altında birleştirmek, ayrılığa-gayrılığa bir son vermek” oldu. .... Yani Parti, “ben size yeterim, ayrı bir hareket oluşturmanıza gerek yok” diyordu. Bunu derken onların seremonik anlamda kendi renklerini korumalarına müsaade ediliyor, ancak siyasi konularda AK Parti çizgisi dışına çıkmaları bir anlamda yasaklanıyordu. laçiner cemaatlerin tasfiyesini akp ile sınırlı anlatıyor ama siz bunu bütün olarak anlayın..

erken seçim olasılığı var.. olmasa bile seçim çalışmaları erken başladı.. haliyle bu cemaat tasfiyesi ya da düzenlemesi ya da "kısırlaştırılması"! ! da hızlanıyor.. erken ya da normal seçim sürecinin doğru ilerleyebilmesi için., bu işin tamamlanması gerekiyor..

zaten bu konudaki çatışmalar ya da açıklamalar diyeyim hızlandı..

birgün gazetesi belirtmemiş ama başyazı gibi bir yazı asmış..

Sağ birleşirken sol ne yapacak?
https://www.birgun.net/haber-detay/s...ak-206787.html

hemen belirteyim.. bu sol tanımlaması biraz bulanık.. so tanımı kullanılırken içinde hdp varsa chp de sol sayılmıyor., sadece chp konu ise sol sayılıyor..

Sağ, ikili-üçlü ittifaklarla seçime hazırlanırken, sol ne yapacak? Geniş anlamıyla solun şu anki pozisyonu sağdaki gibi bir birleşmenin olmayacağını gösteriyor. Sosyalist sol, bir isimden ziyade program ve yol haritası arayışında dikkat edilirise burada "mevzuyu" netleştirmiş!!
geniş ifade ile sol dediğinde içinde kerhen hdp ve doğal olarak chp var.. ayırmak için de sosyalist sol demiş.. sosyalist olmayan sol ne ki!!!!! sanırım eski alışkanlık.. ataları burjuva idi ya.. sosyalist olmayan sol bu anlamda olsa gerek.. b-alık hafızalara anımsatayım-açıklayayım..

sol tanımı.; fransız parlamentosunda solda oturanlar olarak ortaya çıktı ve hepsi, burjuva idi.. sosyalist değildi.. ilerici burjuva ilerledikçe gericileşti ve sol tanımını bilimsel sosyalistlere miras bıraktı.."ben" çocuğumdan geri babamdan ileriyim atasözü sanırım bunu anlatıyor.. buradaki baba burjuva olurken çocuk leninistler oluyor.."ben" ise marksistler..

haklarını yemeyelim.. mirasını devraldıkları atalarını asla unutmuyorlar., bu yüzden chp sol sayılıyor ama geride.. hdp olayı işi karıştırıyor.. sağ diyemiyorlar abesle iştigal olacak ama sol da diyemiyorlar.. geniş yelpaze deyip işi yırtıyorlar..
bu çakallık deşifresinden sonra devam edeyim..

"geniş sol"!! sağdaki gibi birleşmesağlayamayac ak-mış.. o yüzden Sosyalist sol, bir isimden ziyade program ve yol haritası arayışında uyanında balığa gidelim.. süreç ne halde ama hala bir proğramımız yok diye itiraf eden merdi kıpti..
normaldir.. kıçını tutamayanların habire don değiştirmesi gibi proğram değiştirdikleri için ortada bir proğram yok..
thkp proğramı olmadı.. dy proğramı olmadı.. gbkpg proğramı olmadı.. haziran proğramı olmadı.. program ve yol haritası arayışındayız..

Ana muhalefet CHP yönetimi, HDP ile bir seçim ittifakına girmeyeceğini şimdiden açıkça ifade ediyor. HDP dışında kalan sol parti ve çevrelerin bir kısmı ile seçim ittifakı gündeme gelebilir. Ama CHP yönetimi bu süreci bir ittifak arayışı değil de bazı yapıları Meclis’e taşıma olarak ifade ediyor. Yani sol kamuoyunun tanıdığı bazı isimlerin CHP listelerinden seçime katılması olarak formüle edilebilir. Başkan adayının belirlenmesi sürecinde tek seçicinin parti yönetimi hatta genel başkan olacağı anlaşılıyor.

chp kesinlikle hdp ile ittifak yapmayacak-mış.. ki.. şimdilik doğru.. bu i.t.lere bu dert değil., hatta pek memnunlar.. asıl dertleri başka..
Ama CHP yönetimi bu süreci bir ittifak arayışı değil de bazı yapıları Meclis’e taşıma olarak ifade ediyor. Yani sol kamuoyunun tanıdığı bazı isimlerin CHP listelerinden seçime katılması olarak formüle edilebilir.
yani.. chp cemaat tasfiyesine uygun davranıyor.. cemaat(parti) olarak değil., konsept olarak varlığınıza yer veririz diyor..

birgün gazetesi adına yapılan bu açıklama çok anlamlı.. özellikle alttaki sözler..
Her ne kadar oy potansiyelleri güçlü olmasa da hareket kabiliyeti olan ve söylemi güçlü bir sol sosyalist hareket, 16 Nisan Referandumu’nda görüldüğü gibi çok etkili olabiliyor. Bu nedenle sosyalistlerin 2019’a giderken ne yapacakları önemini koruyor. Devam eden tartışmaları izlediğimizde sosyalistlerin bir isimden ziyade bir program ve yol haritası arayışında olduğunu söyleyebiliriz. Bu arayış bugün için “HDP ve CHP dışında üçüncü bir odak” olarak tarif ediliyor.
oy potansiyelin güçlüdeğil ama etkilisin.. hayal mi? kuruyorsun salak mı? sın yoksa çakal mı?..
hareket kabiliyeti olan ve söylemi güçlü bir sol sosyalist hareket, seçimlere girdiğinde koşullara rağmen dikkate alınacak bir oy almalıdır.. yoksa kabiliyet ve güç tespiti sorgulanmalıdır.. 70 li yıllarda sadece dy boykotu bile etkili idi ve dikkate alınmıştı..

BUNA KARŞILIK CHP’NİN DOKUZYÜZBİN KÜSURLUK BİR AZALIŞ OLMUŞTUR. SEÇİMLERE KATILMADA VE CHP OYLARINDAKİ BU AZALIŞIN ÖNEMLİ SEBEPLERİNDEN BİRİ BOYKOT OLMUŞTUR. SEÇİMLERE KATILMAYANLARIN ÇOK BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ SOL OYLARDIR. BU KULLANILMAYAN OYLAR HALKIN EN BİLİNÇLİ KESİMLERİNİN ÖNEMLİ BİR BÖLÜMÜNE AİTTİR. SEÇİM SONUÇLARI İL İL İNCELENDİĞİNDE BU GÖRÜLECEKTİR.
http://www.yenicag.com.cy/yenicag/20...si-kasim-1979/
okumanızı tavsiye ederim.. 79 sonunda duruşa ve sözlere bakın.. 12 eylül teslimiyetinden sonrasına ve karşılaştırın..bir de anayasa oylamasını boykot edenlere neler dediler anımsayın..

birgün.. sonuç olarak ne!! öneriyor..
Birleşmeyecek ama yarışmayacak da
Tüm bu değerlendirmelerin ışığında solun bir ortak arayışı içinde olmayacağını söyleyebiliriz. Bununla birlikte seçim süresince kendileri ile değil daha çok AKP ile mücadele eden bir rota çizecekleri anlaşılıyor. Seçim güvenliği, OHAL’in kaldırılması gibi mücadele zeminlerinde ortaklaşma durumu en azından ikinci tur için daha barışık bir tablo yaratabilir.
açıklamaya dikkat edin.. dolaylı chp destekleme çağrısı var.. çünkü hdp noktasında çok netler..
Bu durumda şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki aday, esas olarak Kürt seçmene seslenmeyi becerebilen bir özellik taşımak zorunda olacak. Hasip Kaplan’ın sözü ile “Kürt olacaktır”.

Sol, sosyalist kesimlere de seslenilse bile, batıda ve bölgede Kürt seçmen temel hedef olacaktır. HDP, kendi seçmenini konsolide etmek için ana gövdesinin kendisi olduğu bir yol yürümek zorunda olduğunu biliyor.
kürtler!! yani bizim onlarla işimiz olmaz.. işlerine baksınlar diyor.. hasip kaplana "hak" vererek o provakasyonun içinde olduklarını da itiraf ediyorlar..

yazı ilginç..
yani.. cemaati bir arada tutacak "yuvarlak" bir açıklama.. melih pekdemir bu tavra destek sunmuş..
Öyleyse ne yapalım? Bıkmadan Türkiye’nin hallerine el koyma çabasını sürdürelim.
i-hali, Türkiye’yi karanlıktan kurtaralım.
e-hali, Türkiye’ye eşitlik ve özgürlük getirelim.
de-hali, Türkiye’de birleşik bir muhalefet hareketini örgütleyelim.
den- hali, Türkiye’den ve kendi o-halimizden asla vazgeçmeyelim.

aynı yuvarlak cümleler.. kendi o-halimizden asla vazgeçmeyelim diyerek durduğu asıl zemini ifade ediyor ama uzlaşmaya da açık..

ne? olabilir..
devamında yazacağım..
__________________
hoyratça kırdılar uzatılan zetin dalını
vurdular güvercinleri bir kuytuda..

Ey halkım..
Sen ki.., cehennem içinde yeşertin zeytin ağaçlarını şahin ile güvercini kader kardeşi yaptın..
bir tek..,
kızıl karanfiller anlamadı seni..,
çünkü çiçekçinin tezgahında duruyorlardı..
sende kızıl güllere yönel..
seni bekliyor pirler-hakiler-orhanlar-mazlumlar -mahsunlar
Karanlık Denizi'nin ortasında,
Güneş batmayan bir ada.
İstiyoruz…
suat isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla